Shadowban na Instagramie jak działa i jak się go pozbyć!

14 marca 2020 Dodane przez
Shadowban na Instagramie

Pewnie nie raz spotkaliście się z określeniem ”shadowban”. Nic dziwnego, bowiem to słowo jest bardzo często używane w środowisku Instagrama. Co ono właściwie oznacza? Shadowban jest formą blokowania użytkownika przez portal społecznościowy Instagram za nieprzestrzeganie regulaminu korzystania z tego medium.

 

Jest to przeprowadzane w taki sposób, że zbanowany użytkownik Instagrama nie jest tego świadomy! Przejawia się to w nieotrzymywaniu przez innych użytkowników wiadomości, które do nich wysyłamy, niewidoczności naszego profilu dla innych użytkowników i niepojawianiu się zdjęć pod hasztagami, które stosujemy w poście. To wszystko ma ogromny wpływ na spadek polubień naszego profilu, komentarzy pod zdjęciami i ogólnie rzecz biorąc na spadek zasięgów i zainteresowania naszym kontem. Shadowban jest nakładany na osoby, które nagminnie nie przestrzegają regulaminu serwisu społecznościowego bądź nieświadomie go łamią. Blokowanie kont ma na celu zminimalizowanie lub usunięcie na Instagramie spamu i fajkowych kont, które są tworzone w celu nienaturalnego i nieuczciwego generowania ruchu na innych kontach.

Za co można otrzymać shadowbana?

Shadowbana można otrzymać za takie praktyki jak:

 • Stosowanie zakazanych hasztagów.
 • Kupowanie obserwujących i polubień.
 • Korzystanie z botów.
 • Wpisywanie tych samych hasztagów pod wieloma zdjęciami (kopiowanie).
 • Generowanie nowych obserwujących za pomocą „follow” i „unfollow”.
 • Przekraczanie limitów.

Limity, których nie wolno przekroczyć

 • 30 hashtagów na jedno zdjęcie.
 • 60 komentarzy na godzinę.
 • Do 350 polubień na godzinę.
 • 50-70 odobserwowań na godzinę.
 • 600-1000 nowych zaobserwowanych kont/24 h.

Jak sprawdzić czy ma się shadowban?

Można to zrobić korzystając z narzędzia Shadowban Tester https://triberr.com/instagram-shadowban-tester. Wystarczy wpisać w oknie nazwę użytkownika konta i kliknąć „analyze”. Na stronie pojawiają się nasze zdjęcia z Instagrama i są analizowane pod kątem zakazanych hasztagów, zaangażowania odbiorców i zasięgów. Jeśli pojawi się komunikat: “Looks good! This post passed our test. Remember to only post high-quality content” to najprawdopodobniej nie mamy shadowbana. Innym sposobem jest założyć nowego konta, które Was nie obserwuje i sprawdzić, czy Wasze nowe zdjęcie pojawia się pod zastosowanymi hasztagami.

Jak się pozbyć blokady konta na Instagramie?

Aby pozbyć się shadowbana przede wszystkim na początek należy zrezygnować z niedozwolonych praktyk i przestać korzystać z Instagrama na kilka dni. Wyciszycie w ten sposób swoją aktywność na koncie. Kolejne sposoby to:

 • Usunięcie zakazanych hasztagów z zablokowanych postów.
 • Unikanie stosowania cały czas tego samego zestawu hasztagów.
 • Odłączenie innych aplikacji, podpiętych pod Instagram, które mogłyby spowodować shadowban i które naruszają warunki korzystania z Instagrama.
 • Zamiana konta firmowego na prywatne lub prywatnego na firmowe.
 • W ostateczności, jeśli te czynności nie zadziałają, skontaktowanie się z pomocą Instagrama (customer service) i zgłoszenie problemu.

Jeśli chodzi o te ostatni sposób, to nie ma gwarancji na to, że pracownicy Instagrama zareagują na Wasz problem, ale warto spróbować! Pamiętajcie, aby pod żadnym pozorem nie stosować nieuczciwych praktyk takich jak np. kupowanie followersów lub polubień. Instagram skutecznie i szybko wyłapuje nienaturalny przyrost pustych kont obserwujących. Możecie także sporządzić czarną listę hasztagów, na której będą znajdować się wszelkie hasztagi, których nie wolno używać, albo te, których bardzo często używacie. Kopiowanie tych samych hasztagów i używanie ich z ogromną częstotliwością może zostać potraktowane przez algorytm Instagrama jako spam, a Twoje konto zostać zbanowane. Pamiętajcie, aby stosować się do powyższych limitów i nie przekraczać ich!

 

Poznaj też naszą ofertę na reklamę na Instagramie: https://www.combomarketing.pl/kampanie/reklama-na-instagramie/