Czy da się usunąć negatywną opinię z wizytówki Google?

24 maja 2023 Dodane przez

Wizytówka Google jest bardzo często pierwszym źródłem informacji o Twojej firmie. Klienci bardzo często sprawdzają opinię zanim skorzystają z usług danej firmy. Może zdarzyć się sytuacja, że nie będziesz chciał eksponować którejś z opinii. Czy można więc usunąć negatywną opinię z wizytówki Google? Niestety właściciel firmy nie ma zbyt dużej swobody w usuwaniu opinii. Google nie usunie negatywnej opinii tylko dlatego, że nie podoba się przedsiębiorcy lub że się z nią nie zgadza. Negatywną opinię można usunąć tylko pod pewnymi warunkami.
To spore utrudnienie dla nieuczciwych przedsiębiorców, którzy chcą pozbyć się negatywnych opinii od swoich klientów, ale dla tych, którzy mają problem ze szkodliwymi działaniami konkurencji lub spotkali się z niesprawiedliwą oceną jest to prawdziwy problem.

Warunki usunięcia negatywnych opinii z wizytówki Google

Część opinii są samodzielnie usuwane przez Google np. te dotyczące spamu lub nieodpowiednich treści. Google natomiast nie odrzuca np. potencjalnie nieprawdziwych opinii. Co możemy zrobić w tym przypadku?
Należy przesłać prośbę o jej usunięcie. Można to zrobić, gdy opinie naruszają zasady serwisu, np.

 • podejrzenie spamu,
 • fałszywe treści,
 • treści nie na temat,
 • treści niezgodne z prawem,
 • treści podlegające ograniczeniom,
 • opinie o charakterze seksualnym,
 • obraźliwe treści,
 • podszywanie się pod inną osobę,
 • konflikt interesów np. zamieszczanie opinii o własnej firmie.

Musimy pamiętać, że Google nie będzie rozstrzygać sporu między firmą i klientem. Jest to słowo przeciw słowu – nie sposób więc ocenić kto ma rację. Mimo zgłoszenia swojej prośby, niekoniecznie musimy spotkać się z pozytywnym jej rozpatrzeniem.

Instrukcja, jak przesłać prośbę o usunięcie opinii

 1. Zaloguj się na swoje konto Google Moja Firma.
 2. Wybierz opinię, którą chcesz zgłosić.
 3. Obok opinii kliknij w symbol trzech kropek i wybierz > Zgłoś nieodpowiednią treść.

Czy usunięcie profilu Google Moja Firma i założenie od nowa coś da?

Usunięcie profilu i założenie nowego, by „pozbyć się” negatywnych opinii nic nie zmieni. Google wykryje duplikacje konta i przeniesie opinie.

Całkowite usunięcie wszystkich opinii możliwe jest tylko, gdy firma zmienia lokalizację lub nazwę – z wyjątkami.

Lokalizacja:

 • przy zmianie lokalizacji, a zachowaniu nazwy – Google i tak przeniesie opinie
 • Firmy, które są mocno zależne od lokalizacji (np. hotele) mają tutaj szansę na wyczyszczenie opinii

Nazwa

 • zmiana nazwy nie poskutkuje usunięciem opinii, jeśli zmiana jest niewielka albo posiadasz kilka lokalizacji, a zmiana dotyczy każdej z nich.

Usuwanie opinii ze źródeł zewnętrznych

Google bardzo często zaciąga opinie z serwisów zewnętrznych np. Facebooka, GoWork, Opineo, itd. Takich ocen nie możemy zgłosić ze względu na niezgodność z zasadami. Należy się wówczas kontaktować bezpośrednio z danym serwisem.

Warto więc postarać się o zdobywanie pozytywnych opinii. Przeczytaj artykuł jak możesz reagować na opinie i jak uzyskiwać jak najwięcej nowych opinii – https://www.combomarketing.pl/2020/09/18/opinie-o-firmie-w-internecie-monitorowanie-zarzadzanie-i-pozyskiwanie/

Źródło: Czy można usunąć negatywne opinie z wizytówki Google?